Bogdanki 1-10 sierpnia 2022r.
Refleksje po przekroczeniu I Progu wiary…
WYJŚCIE… wg biblijnej katechezy Mess’AJE to I Próg wiary z czterech wyróżnionych w tym dziele. Zastosowana tu została oryginalna metoda pracy katechetycznej z dorosłymi. Podstawą podejmowanych działań jest tekst Pisma Świętego, ale potraktowany zupełnie inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Zaczynamy od przyjrzenia się tym fragmentom Starego Testamentu, które są kluczowe z punktu widzenia wiary narodu wybranego. Pierwszym z nich jest opowiadanie o Deborze i walce na równinie Megiddo. Wydarzenie to widzimy jako fakt biblijny, do którego odniesień szukamy w dostępnych źródłach historycznych, teologicznych, archeologicznych, geograficznych itp. Gratka dla poszukiwaczy naukowego podejścia do Biblii!
Wprowadzenie do poszczególnych katechez stanowi montaż audiowizualny. Co to jest? Otóż, jest to zestaw slajdów ułożonych wg własnego pomysłu ks. Jacquesa Bernarda i jego współpracowników – artystów. Przemyślana koncepcja prezentowania obrazów układa się w całość dającą możliwość spojrzenia na omawiane wydarzenie biblijne z punktu widzenia artystycznego. Oddziałuje na widza bowiem nie tylko obraz, ale także kompozycja muzyczna, co w połączeniu z głosami aktorów – lektorów daje efekt niepowtarzalnego dzieła sztuki.
W kontakcie z Biblią nie może zabraknąć osobistego doświadczenia. W katechezie czterech Progów wiary mamy także możliwość podzielenia się tym, co poruszyło czułe struny naszej duszy… Jest czas na konfrontację wiedzy, jaką zdobyliśmy w oparciu o Biblię i teologię na podjęty temat, z moją historią życia. I mogą to być bardzo różne historie… One z kolei zapraszają nas do modlitwy. Do zwrócenia się ku Bogu z dziękczynieniem, błaganiem lub wychwalaniem… Mogą nam w tym pomóc psalmy, których bogactwo treści otwiera obecną w każdym z nas najgłębszą potrzebę bycia blisko z Bogiem…
I tej bliskości z Bogiem doświadczyłyśmy w Bogdankach. Miejsce wyjątkowe, ukryte w podlaskim ustroniu, gdzie rozciągają się pola kukurydzy, słoneczników, świeżo skoszonych zbóż… Wieczorem w powietrzu unosi się zapach chleba i miodu. Ogrzane słońcem kwiaty i zioła cieszą swym pięknem. To tu przygotowywałyśmy się do prowadzenia katechezy z dorosłymi metodą Mess’AJE. Dziesięć intensywnych dni poświęconych na zapoznanie się z treściami przewidzianymi w 1. Progu wiary. Była w nich mowa o religiach Bliskiego Wschodu, z którymi konfrontować się będzie wiara Izraelitów, o trzech różnych doświadczeniach Wyjścia, o odnowieniu przymierza w Sychem, o etosie królowania w Izraelu, no i oczywiście o stworzeniu człowieka opisanym w księdze Rodzaju 2 oraz jego odejściu od Boga przez grzech. Cykl katechez zwieńczył Eliasz ukazany jako stróż toczącej się dalej historii Izraela.
Było nas w sumie osiem. Przyjechałyśmy z różnych miast Polski (Kraków, Częstochowa, Wrocław, Warszawa i Koszalin) z różnymi talentami, ale z jednym nastawieniem – przekroczyć 1. Próg wiary od strony animatora. Sześć z nas było już wtajemniczonych w treści biblijne tego etapu, bo miało za sobą uczestnictwo w katechezie. Dwie po raz pierwszy zetknęły się z tą formą pracy. Nie odczuwałyśmy jednak dyskomfortu z tego tytułu. Wręcz przeciwnie. Okazało się, że każda z nas wnosi jakiś twórczy element w kształtowanie spotkania z Biblią. Każda była potrzebna ze swoją specjalistyczną wiedzą, praktyką i umiejętnościami, którymi chętnie się dzieliła.
Wypracowałyśmy wspólnymi siłami schemat działania, które chcemy podjąć w naszych środowiskach. Każda na miarę swoich możliwości i potrzeb. Nie poradziłybyśmy sobie bez dwóch filarów, na których wspierałyśmy się. Pierwszy z nich to dr Elżbieta Młyńska – oddana całym sercem dziełu katechezy czterech Progów wiary. To ona przygotowała wszystkie potrzebne materiały do ćwiczeń. Drugi z nich to ojciec Piotr Włodyga – benedyktyn, biblista ze Starego Krakowa, który podjął się trudu merytorycznej i duchowej opieki nad nami. Bez ich zaangażowania nie byłoby nas…
Małgorzata Jatulewicz