Pracujemy w Polsce z dorosłymi metodą Mess’AJE od wielu lat. Nasze cykle katechez ze środkami audiowizualnymi odbywały się zwykle „na żywo” w różnych centrach formacyjnych. Do zmiany formy spotkań przyczyniła się oczywiście pandemia. Dzięki ofercie katechez przez Internet, nawiązaliśmy kontakt z dorosłymi w różnych diecezjach w Polsce. To ożywiło naszą działalność i sprawiło, że zaczęliśmy myśleć o systematycznej formacji animatorów w poszerzonym gronie osób.
Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym zebraliśmy się od 1 do 7 VIII 2023 r. na sesji formacyjnej, której celem było przygotowanie animatorów do animowania kolejnego, już drugiego, progu katechezy. Spotkali się na niej liderzy prowadzący katechezę w Białymstoku, Częstochowie, Koszalinie, Gdańsku, Warszawie. Reprezentowali oni różne stany w Kościele Sesja odbyła się w białostockim domu diecezjalnym, kolebce Mess’AJE Polska, Zorganizowała ją wiceprezes Stowarzyszenia dr Elżbieta Młyńska.
Każdego dnia do południa łączyliśmy się online z biblistą, a jednocześnie tłumaczem podręczników francuskich ojcem Piotrem Włodygą, benedyktynem. Jego wykłady z egzegezy biblijnej dawały nam solidną podstawę do komponowania pozostałych elementów katechezy a mianowicie teologii, dzielenia się i modlitwy. Dużo uwagi poświęcaliśmy analizie montażu audiowizualnego, stanowiącego punkt wyjścia w każdej katechezie. Wszystko to w efekcie miało służyć tworzeniu scenariuszy kolejnych spotkań. Praca ze źródłami Mess’AJE była dla nas bardzo odkrywcza i inspirująca do animowania grup dorosłych.
Podobnie jak w roku ubiegłym naszą wspólnotę zaszczycił swoją obecnością ksiądz biskup Henryk Ciereszko, którego sercu bliska jest katecheza z dorosłymi. Ponadto miłą niespodziankę sprawił nam profesor katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ksiądz Paweł Mąkosa, który wraz z prezesem Stowarzyszenia Mess’AJE Polska księdzem Leszkiem Jakoniukiem odwiedził uczestników kursu animatora. Spotkania z naszymi gośćmi stały się okazją do ciekawych rozmów i wymiany doświadczeń w zakresie religijnej formacji dorosłych. Dodatkowo czuliśmy się bardzo docenieni i ubogaceni poprzez spotkanie online z księdzem profesorem Jacques`em Bernardem, twórcą katechezy Mess’AJE, jak również z Dâny Paques, przewodniczącą Stowarzyszenia Mess’AJE International.
Osobną atrakcją na szkoleniu była nasza wizyta w Muzeum Ikon w Supraślu, co bardzo wzbogaciło sesję i poszerzyło wiedzę na temat ikon. W niedzielę mogliśmy skonfrontować malarstwo wschodnie ze sztuką malarską współczesnego Zachodu w wykonaniu Françoise Bűrtz, nawiedzając galerię jej obrazów. Następnie jako grupa Mess’AJE wsparliśmy animację świątecznej Mszy św. w parafii św. Wojciecha w Białymstoku co umożliwił nam ksiądz proboszcz Jan Wierzbicki.
Uczestnicy kursu formacyjnego są wdzięczni za rzetelną pracę z pomocą wypracowanych przez Mess’AJE narzędzi, dzięki którym ze zdziwieniem odkrywali spójną drogę wiary ludu biblijnego. Poznając ją, porządkowali swoją dotychczasową wiedzę biblijną i teologiczną, o czym z radością mówili. Rozmowy na tematy podejmowane w czasie zajęć tak fascynowały uczestników, że kontynuowali je także w czasie wolnym. Znakomita atmosfera sprzyjała rozwojowi intelektualnemu jak i duchowemu. W kreowaniu dobrego klimatu znaczącą rolę odegrał uczestniczący w sesji ksiądz Grzegorz Grabowski z Koszalina, który nie rozstawał się z gitarą.
Ze swej strony czuję ogromną radość z możliwości uczestniczenia w tej sesji. Jestem pewien, że treści przyswojone w czasie jej trwania przyczynią się do lepszego zrozumienia Biblii oraz do pogłębienia relacji z Bogiem i innymi ludźmi. Wyjeżdżamy pełni zapału do kontynuowania rozpoczętej katechezy w środowiskach, skąd pochodzimy.
Bartosz Ryszawa